Management Profile

Become a leading global bio pharmaceutical company
for the development of novel drugs


Dr. Shui On LEUNG

Founder, Chairman of our Board, Executive Director, Chief Executive Officer


Dr. Leung was appointed as a Director and the chairman of our Board in April 2001 and subsequently appointed as our chief executive officer in January 2003 and subsequently designated as an executive Director in June 2019. Dr. Leung is primarily responsible for formulating overall strategic directions, overseeing scientific and clinical R&D activities and managing overall operations of our Group.
Dr. Leung has nearly 30 years of experience in the field of molecular immunology and therapeutic monoclonal antibodies. Dr. Leung has been a member of the first session of Biotech Advisory Panel of the Stock Exchange since April 2018. He has also been an adjunct professor of the Hong Kong University of Science and Technology since September 2018. From 2011 to 2014, Dr. Leung was an adjunct professor of Fudan University, China (復旦大學). Dr. Leung was also an adjunct professor of the Army Medical University (中國人民解放軍陸軍軍醫大學, formerly the Third Military Medical University (中國人民解放軍第三軍醫大學)), China and the Air Force Medical University (中國人民解放軍空軍軍醫大學), formerly known as the Fourth Military Medical University (中國人民解放軍第四軍醫大學)). Prior to joining our Company, Dr. Leung served as the managing director of the Hong Kong Institute of Biotechnology Limited, which is currently a biotechnology R&D arm of the Chinese University of Hong Kong, from September 2000 to December 2002. Dr. Leung was an adjunct professor of the Chinese University of Hong Kong from February 2001 to January 2004. From May 1991 to in or around August 2000, he held several positions in Immunomedics, Inc. (“Immunomedics”), a U.S. leading antibody-drug conjugate company, including an associate director of the molecular biology department and an executive director of the biology research department. During his term with Immunomedics, Dr. Leung was awarded grants by the U.S. Department of Health and Human Services multiple times for his research programs, including “Engineering a Unique Conjugation Site on AB Light Chain” and “A Humanised Antibody for Breast Cancer Treatment”. In October 1996, Dr. Leung was appointed as an adjunct assistant member of the Centre for Molecular Medicine & Immunology at Garden State Cancer Centre. Dr. Leung was also engaged in postdoctoral research at Yale University, U.S.A. from July 1990 to June 1992. Dr. Leung was a director of Novelmab from September 2011 to July 2018, our then subsidiary in Hong Kong, which was dissolved by deregistration on 8 May 2019 under section 751 of the Companies Ordinance (Chapter 622 of the Laws of Hong Kong).
Dr. Leung obtained his bachelor’s and master’s degrees in biochemistry from the Chinese University of Hong Kong in December 1984 and October 1986, respectively. He earned his Ph.D. in molecular biology from the University of Oxford in Oxford, England in May 1990.

Mr. Jing QIANG

Executive Director, President


Mr. QiaMr. Qiang has served as the president of the Company since March 2018 and was appointed as an Executive Director on 23 December 2019. Mr. Qiang is primarily responsible for strategic planning and investments.
Mr. Qiang has over nine years of experience in the field of medicine and healthcare related research and investment. Mr. Qiang has served as the chairman of Suzhou Sinovent Pharmaceutical Technology Co., Ltd. (蘇州信諾維醫藥科技有限公司). Prior to that, Mr. Qiang worked at China International Capital Corporation Limited (Stock Exchange: 3908) from July 2010 to March 2018, where he held the position of managing director when he left. During his term with China International Capital Corporation Limited, Mr. Qiang won Asiamoney’s best research coverage in healthcare in 2014 to 2017 and was ranked top three in healthcare by the 2015-2017 China Research Team of Institutional Investor.
[Mr. Qiang obtained his bachelor’s degree in pharmacy from Shanghai Jiao Tong University, China (上海交通大學) in July 2005 and his master’s degree in finance from Fudan University, China (復旦大學) in June 2010. Mr. Qiang completed the High Impact Cancer Research (HI-CR) Program of Harvard Medical School in the United States in 2019.
Mr. Qiang was qualified as a Chartered Financial Analyst by the CFA Institute in September 2011 and as a Financial Risk Manager by the Global Association of Risk Professionals in April 2009.

Ms. Wenyi LIU

Non-executive Director


Ms. Ms Liu was appointed as a Director in August 2017 and subsequently designated as a non-executive Director in June 2019. Ms. Liu is primarily responsible for providing overall guidance on business and strategic development of our Group based on her work experience, professional background and expertise.
Ms. Liu has years of experience in investment and operational management in the pharmaceutical industry. She has served as a general manager at Apricot Capital (上海杏澤投資管理有限公司), the co-general partner of Shanghai Xingze and the sole general partner of Xingze Xingzhan, each being our Pre-IPO Investor and our Shareholder, since October 2015. Prior to that, Ms.Liu worked as Deputy General Manager at Jumeirah Himalayas Hotel Shanghai (上海證大喜瑪拉雅有限公司卓美亞喜瑪拉雅酒店) from September 2013 to December 2015. From March 2011 to September 2013, she served as Equity Analyst at Guotai Asset Management Co., Ltd. (國泰基金管理有限公司).
Ms. Liu received her bachelor’s degree in economics from the University of Southampton in Southampton, England in June 2009 and master’s degree in economics from the University of Warwick in Coventry, England in November 2010. Ms. Liu is currently pursuing her Ph.D in healthcare management in a cohort-based program in collaboration between Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health and the Institute for Hospital Management of Tsinghua University (清華大學). Ms. Liu btained the securities qualification certificate issued by the Securities Association of China in November 2011.

Dr. Haigang CHEN

Non-executive Director


Dr. Dr. Chen was appointed as a Director in August 2017 and subsequently designated as a non-executive Director in June 2019. Dr. Chen is primarily responsible for providing overall guidance on business and strategic development of our Group based on his work experience, professional background and expertise.
Dr. Chen has nearly 10 years of investment experience in the pharmaceutical industry. He has served as an investment director of Shanghai Yueyi Investment Centre (Limited Partnership) (上海月溢投資中心(有限合夥)), the co-general partner of Xingze Xinghe, one of our Pre-IPO Investors and our Shareholders, since September 2016.
Prior to that, Dr. Chen served as an analyst at Beijing Shennong Investment Management Co., Ltd. (北京神農 投資管理股份有限公司) from December 2015 to August 2016. In September 2013, Dr. Chen started working at China International Capital Corporation Limited (中國國際金融股份有限公司, Stock Exchange: 3908), and was holding the position of vice president of its research department when he left such employment in December 2015. From April 2011 to August 2013, Dr. Chen served as a senior manager at CITIC Securities Company Limited (中信證券股份有限公司, Stock Exchange: 6030). From May 2010 to April 2011, Dr. Chen served as an analyst at Guizhou Huachuang Securities Broker Co., Ltd. (華創證券有限責任公司). Dr. Chen earned his Medical Doctor degree in clinical medicine from Peking Union Medical College (北京協和醫學院) in July 2009. He obtained the securities qualification certificate issued by the Securities Association of China in June 2015.

Mr. Senlin LIU

Non-executive Director


Mr. Liu was appointed as a Director in February 2019 and subsequently designated as a non-executive Director in June 2019. Mr. Liu is primarily responsible for providing overall guidance on business and strategic development of our Group based on his work experience, professional background and expertise.
Mr. Liu has over 10 years of experience in corporate finance and investment. Mr. Liu has served at China International Capital Corporation Limited (Stock Exchange: 3908) since December 2011. Mr. Liu currently serves as an executive director of CICC Capital Management Co., Ltd. (中金資本運營有限公司), a subsidiary of China International Capital Corporation Limited.
Mr. Liu obtained a bachelor’s degree in biomedical engineering and a master’s degree in management science and engineering from Tsinghua University, China in July 2006 and July 2008, respectively.

Mr. Huiyuan MA

Non-executive Director


Mr. Ma was appointed as a Director in April 2019 and subsequently designated as a non-executive Director in June 2019. Mr. Ma is primarily responsible for providing overall guidance on business and strategic development of our Group based on his work experience, professional background and expertise.
Mr. Ma has more than 20 years of experience in investment. He has served as a general manager at Bonaze (Beijing) Investment Co., Ltd. (博納澤(北京)投資有限公司) since January 2006. From July 1986 to August 1996, Mr. Ma worked at the then Department of Policy and Regulation of the Ministry of Machinery and Electronic Industry of the PRC (中華人民共和國機械電子工業部政策法規司).
Mr. Ma obtained his bachelor’s degree in flight vehicle engineering from Nanjing University of Science and Technology, China (南京理工大學) (formerly known as East China Institute of Technology (華東工學院)) in July 1986.

Mr. Xun DONG

Non-executive Director


Mr. Dong was appointed as a non-executive Director on 23 December 2019. Mr. Dong has over 20 years of experience in the pharmaceutical industry. Between 1996 and 2004, Mr. Dong worked for Yunnan Baiyao Group Co., Ltd (雲南白藥集團股份有限公司) (“Baiyao Group”). The shares of Baiyao Group are listed on the Shenzhen Stock Exchange (Shenzhen Stock Exchange: 000538), and it is one of the ten Key Large Enterprises in Yunnan Province (雲南省十戶重點大型企業), one of Top 100 Enterprises in unnan Province (雲南省百強企業) and one of the first national innovative enterprises. Baiyao Group operates through four segments, namely pharmaceuticals, health products, Chinese medicine resources and pharmaceutical logistics, and is principally engaged in chemical raw material, chemico-pharmaceutical preparations, proprietary Chinese medicines, Chinese medicinal material and biologic products.
During the said employment, he rose through the ranks and held the position of assistant general manager before his departure from Baiyao Group to further his education. He re-joined Baiyao Group in 2006 as a vice president of sales of the native medicine division, and has held various positions since then. Since 2018, Mr. Dong has been holding the positions of director of Yunnan institute of materia medica, director of the office of the strategic committee of Baiyao Group and general manager of the innovative research and development centre of Baiyao Group.

Mr. Dylan Carlo TINKER

Independent non-executive Director


Mr. Tinker was appointed as an independent non-executive Director in October 2019 with effect from 31 October 2019. Mr. Tinker is primarily responsible for supervising and providing independent judgment to our Board. Mr. Tinker has over 25 years of experience in investment banking and capital raising ransactions in the field of telecommunications, media and technology in Asia and has held senior positions in equity research, corporate finance and fund management. Mr. Tinker is currently the Chief Executive Officer of AsiaTech Capital Advisors Pte Ltd in Singapore. Previously, Mr. Tinker served as a Managing Director in Technology Banking and the head of telecommunications, media and technology, at Avista Advisory Partners Pte Ltd in Singapore from 2017 to 2018. From 2012 to 2015, Mr. Tinker served as a Portfolio Manager at OCP Asia Capital in Singapore. Between 2000 to 2005, Mr. Tinker served as the Head of Asian Telecom equity research at UBS Investment Bank in Hong Kong. From 1993 to 1999, Mr. Tinker served as the Head of Asian Telecom equity research at Jardine Fleming (currently known as JP Morgan).
Mr. Tinker obtained a B.A. from American University, School of International Service in 1991, with a joint degree in Economics and International Relations. Mr. Tinker attended graduate school at the Paul H. Nitze School of Advanced International Studies of Johns Hopkins University in Washington, D.C., the United States from 1991 to 1993.

Mr. Michael James Connolly HOGAN

Independent non-executive Director


Mr. Hogan was appointed as an independent non-executive Director in October 2019 with effect from 31 October 2019. Mr. Hogan is primarily responsible for providing independent judgment to our Board and ensuring a high standard of overall governance.
Mr. Hogan has over 30 years of experience in international banking with a particular bias towards wholesale banking, corporate banking, credit and lending, transaction banking, and debt capital markets. Mr. Hogan joined HSBC in 1987 and, after having lived and worked in Asia Pacific, the Middle East, Europe and the U.S. during the course of his career, retired in July 2019. Having been based in Sydney, Australia, from 2011 where he served as the country head of commercial banking for HSBC Australia, he transferred to Hong Kong in August 2016 as the regional chief operating officer for commercial banking Asia Pacific. His final role with HSBC was the regional head of strategic growth for commercial banking Asia-Pacific which he carried out on an interim basis from October 2018.
Mr. Hogan obtained a bachelor of commerce degree from National University of Ireland in 1987.

Mr. Ping Cho Terence HON

Independent non-executive Director


Mr. Hon was appointed as an independent non-executive Director in October 2019 with effect from 31 October 2019. Mr. Hon is primarily responsible for supervising and providing independent judgment to our Board.
Mr. Hon has over 34 years of experience in accounting, treasury and financial management. Mr. Hon has served as an independent non-executive director of Xiabuxiabu Catering Management (China) Holdings Co., Ltd. (Stock Exchange: 520), a company listed on the Main Board of the Stock Exchange, Jimu Group Limited (Stock Exchange: 8187), a company listed on the Growth Enterprise Market of the Stock Exchange, 361 Degrees International Limited (Stock Exchange: 1361), a company listed on the Main Board of the Stock Exchange and Daphne International Holdings Limited (Stock Exchange: 210), a company listed on the Main Board of the Stock Exchange, since November 2014, December 2017, May 2019 and September 2019, respectively. He was previously the chief financial officer and company secretary of DTXS Silk Road Investment Holdings Company Limited (Stock Exchange: 620), a company listed on the Main Board of the Stock Exchange, from June 2016 (as chief financial officer) and November 2016 (as company secretary) until September 2018. Prior to that, Mr. Hon worked at a number of companies, including at Auto Italia Holdings Limited (Stock Exchange: 720) as chief financial officer and company secretary between December 2013 and April 2016, China Dongxiang (Group) Co., Ltd. (Stock Exchange: 3818) as chief financial officer between December 2010 and October 2012, Ka Wah Construction Materials (Hong Kong) Limited as chief financial officer between September 2008 to December 2010, TOM Group Limited (Stock Exchange: 2383) between June 2001 and February 2008 with his last position as the group finance director, and Ng Fung Hong Limited as a company secretary of the group between 1996 and 2001. Before moving to the commercial section, Mr. Hon worked in an international accounting firm.
Mr. Hon is a fellow member of the Association of Chartered Certified Accountants, a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants and a member of the Institute of Chartered Accountants in England and Wales. He obtained a master’s degree in business administration (financial services) from The Hong Kong Polytechnic University in November 2004.

Mr. George William Hunter CAUTHERLEY

Independent non-executive Director


Mr. Cautherley was appointed as an independent executive Director on 23 December 2019.
Mr. Cautherley has 55 years of experience of distributing a wide range of medical products and pharmaceuticals in Hong Kong, China and South East Asian countries and for the past 40 years through companies of which he has been CEO and substantive shareholder. For almost 20 years his principal business groups have also been involved in manufacturing medical devices and pharmaceuticals in China. In addition to his core business interests, Mr. Cautherley has been an investor in a number of biotechnology start-up/early stage enterprises in Europe and Hong Kong and has served on the boards of several of these companies.
Mr. Cautherley was awarded an Honorary Doctorate of Business Administration by Edinburgh Napier University, United Kingdom and the holder of the award of Office of the British Empire conferred by Queens Elizabeth II of the United Kingdom.